خواب کم باعث کم آبی میشود و سلامتی شما را تهدید می کند


کم آبی بدن به وضعیتی گفته می شود که در آن مایعات بدن و مهم تر از همه آب بدن، از میزان ضروری لازم برای حفظ سلامتی کمتر شود. تحقیقات جدید رابطه ای بین کم خوابی و کاهش آب بدن نشان می دهند. یادداشت پیش رو به این موضوع پرداخته است.

خواب کم باعث کم آبی میشود و سلامتی شما را تهدید می کند

پژوهش های جدید نشان می دهند که خواب ناکافی با به هم زدن تناسب هورمون هایی که در تنظیم آب بدن نقش کلیدی دارند، ممکن است موجب کم آبی بدن شود.

کم خوابی اثرات سوء گسترده ای بر روی سلامتی شخص دارد. خواب ناکافی دقت و قضاوت شخص را دچار اختلال می کند و محرومیت از خواب به مدتی طولانی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دوم، فشار خون بالا، چاقی و بیماری تنفسی را افزایش دهد. اخیرا، مطالعاتی چند یافته اند که کم خوابی خطر بیماری کلیوی و مرگ ناگهانی را افزایش می دهد. کلیه ها نقشی حیاتی در تنظیم میزان آب بدن دارند و نوشیدن آب بیشتر برای سلامتی کلیه مفید است.

اگرچه تحقیقات کمی در مورد اثر محرومیت از خواب بر مقدار آب بدن انجام شده است، پژوهش جدید تلاش کرده است که این شکاف را پر کند. این تحقیق جدید که اثر خواب ناکافی را بر سطوح هیدراسیون بدن در بین افراد بالغی از آمریکا و چین مورد مطالعه قرار می دهد، اخیرا در ژورنال خواب منتشر شده است.

اگر شما خسته هستید آب بیشتری بنوشید

روزینگر و همکارانش داده های بدست آمده از دو تحقیق بزرگ را تحلیل کرده اند. این دو تحقیق توسط سازمان تغذیه و سلامت ملی آمریکا و کایلوئان چین انجام شده بود. محققان اسناد مربوط به بیش از 20،000 جوان بالغ را مور بررسی قرار داد که نمونه ادرار ارائه داده و پرسشنامه ای در مورد عادات خوابشان پر کرده بودند.

دانشمندان نمونه ها را برای مشخص کردن دو نشانگر کم آبی یعنی وزن مخصوص و اسمالالیته (osmolality) مورد معاینه قرار دادند. [ اسمالالیته نشان دهنده میزان موادی از قبیل سدیم، پتاسیوم، کلراید، گلوکز و اوره در یک نمونه خون یا ادرار می باشد ]. روزینگر و تیم وی مدل های رگرسیون لجستیکی را نیز برای ارزیابی رابطه بین هیدراسیون و مدت خواب اجرا کردند.

محققان در مطالعات خود پی بردند که افرادی که بطور منظم هر شب 6 ساعت یا کمتر می خوابند، نسبت به افرادی که شبانه 8 ساعت می خوابند، ادرار غلیظ تری دارند. مدت خواب کمتر با افزایش دفعات کم آبی در بزرگسالان آمریکایی و چینی دارای همبستگی بود.

به ویژه، افرادی که بطور مداوم کمتر از 6 ساعت در شب می خوابیدند، 16 الی 59 درصد بیشتر از افرادی 8 ساعت کامل می خوابیدند، با مشکل کم آبی مواجه بودند. این نتایج در مورد هر دو گروه جمعیتی چینی و آمریکایی صدق می کرد. در نهایت، این تحقیق هیچ ارتباطی بین خوابیدن بیش از 9 ساعت در شب و مسئله کم آبی پیدا نکردند.

پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید: «در صورتی که شما کمتر از 6 ساعت در یک شبانه روز می خوابید این موضوع می تواند بر وضعیت هیدراته بودن بدنتان اثر گذار باشد». این تحقیق پیشنهاد می دهد که اگر شما به اندازه کافی نخوابیده اید و در روز بعدی احساس خستگی دارید، آب بیشتری بنوشید.

اگر شما به اندازه کافی نخوابیده اید و در روز بعدی احساس خستگی دارید، آب بیشتری بنوشید

وازوپرسین این نتایج را توضیح می دهد

در حالی که این تحقیق صرفا بر اساس مشاهدات انجام شده است و بطور علی مورد تائید قرار نگرفته است، پژوهشگران فکر میکنند که هورمون وازوپرسین (vasopressin) ممکن است مسئول این رابطه بین خواب خیلی کم و کم آبی باشد.

وازوپرسین هورمونی آنتی دیورتیک است که تعادل آب بدن را در طول شب و روز کنترل می کند. روزینگر توضیح می دهد که این هورمون هم در آغاز و هم در انتهای چرخه خواب ترشح می شود. و اضافه می کند: «در صورتی که شما زودتر بیدار شوید ممکن است آن لحظه ای را که این هورمون در آن بیشتر ترشح می شود از دست بدهید و این موضوع منجر به اختلال در هیدراسیون بدن شود».

پژوهشگران باید به رابطه بین کم آبی و محرومیت از خواب پی ببرند. به عنوان مثال، مطالعات طولی [به یکسری مطالعات مشاهده‌ای گفته می‌شود که در آن گروه مورد مطالعه، در طول زمان، مورد بررسی قرار می‌گیرد] می تواند سطوح هیدراته بودن بدن را در حالت عادی مشخص کرده و پس از یک هفته کم خوابی مورد بررسی مجدد قرار دهد. به این ترتیب رابطه بین کم خوابی و کمبود آب در بدن مشخص می شود.

کم آبی اثرات منفی گوناگونی بر سلامتی دارد. این مشکل می تواند باعث ضعیف شدن عضلات، سردرد، و خستگی شود. دچار کمبود آب شدن ممکن است بر خلق و خو اثر کند و شناخت شخص را مختل نماید. ادرار پررنگ و تشنگی نشانه های کلاسیک کمبود آب در بدن هستند. در صورت مشاهده این علائم راه حل ساده این است که آب بیشتری بنوشید. اما در عین حال برای پی بردن به علت آن میزان خواب خودتان را نیز بررسی کنید.