تاثیر خواب آرام بر سلامت روان


خواب را برای شما مایهٔ آرامش و استراحت قرار دادیم (سورهٔ نباء آیهٔ 9)

انسان برای شارژ دوبارهٔ جسم و روان خود به خواب خوب و کامل در شب احتیاج دارد، کالبد مثالی انسان در ساعات شب به جمع آوری انرژی‌های کیهانی مشغول است.

کسانی که شب‌ها قبل از نیمه شب به خواب کامل می‌روند این انرژی را به نفع مطلوب دریافت می‌کنند. در زمان بیداری با انتقال این انرژی از صورپنهان به صور آشکار دریافت و وجود این انرژی را خیلی خوب احساس می‌کنیم.

سرحال بودن و با نشاط بودن و احساس خستگی و کوفتگی نداشتن پس از بیداری نشانهٔ دریافت این انرژی است. کسانی که قبل از نیمه شب به خواب کامل می‌روند و صبح زود بیدار می‌شوند کم‌ترین تأثیر را از القائات و افکار منفی خواهند داشت.

آقای مهندس دژاکم وعدهٔ اول خود را ۵ صبح تنظیم کرده و هم اکنون پس از ۱۸ سال هنوز ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوند.

اهمیت خواب در بدن انسان:

تقویت سیستم ایمنی بدن ترمیم نورون‌ها و حفظ کارآوری سیستم عصبی و ساماندهی یادگیری می‌باشد و همچنین در هنگام خواب سرعت تقسیم سلولی و ترکیب پروتئین‌ها افزایش می‌دهد.

تأثیر خواب بر جسم:

خواب می‌تواند دارویی مؤثر علیه بیماری‌ها باشد خواب نماد استراحت مفید است و سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند. گاه خواب حتی در درمان دارویی که فرد مصرف می‌کند مؤثر است بهترین نوع درمان بیماری‌ها آن است که بدن همهٔ مکانیزم های فیزیکی و شیمیایی‌اش را به کم‌ترین مقدار مورد نیاز برساند و تمام انرزی سطح سلولی را برای درمان بیماری و خروج میکروب از بدن بسیج کند و این حالت به خوبی در خواب فراهم می‌شود.

پس از آن جایی که در سفر اول جسم در حال بازسازی می‌باشد تنظیم بودن خواب نقش حیاتی در سیستم ایکس دارد البته یک شبه نمی‌توان الگوی خواب خود را تغییر داد روند تغییر خواب نیز به آهستگی و تدریجی در مدت زمان باید انجام پذیرد.

تأثیر خواب بر روان:

سلامت انسان با کیفیت و کمیت خواب او در ارتباط است محققان تاکنون دریافتند عدم رفتار خوابی منظم و صحیح می‌تواند کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد به گونه ای که احتمال ابتلای به افسردگی و اضطراب افزایش یافته و توانایی مقابله با استرس‌های روزمره کم شود.

نشاط انسان‌ها هنگام صبح تنها به سبب رفع خستگی فیزیکی نیست بلکه در بیش تر مواقع به سبب از میان رفتن عقده‌های نفسانی است که شخصیت انسان را آزار می‌دهد که روان شناسان قادرند بسیاری از مشکلات روان فرد را در زمان خواب بفهمند و درمان کنند.

خواب دیدن در روانشناسی از اهمیت زیادی برخوردار است محققان معتقدند که خواب حل تعارض‌های گذشتهٔ فرد است لذا فرد در خواب با خواب دیدن سعی در تنظیم مسائل فکری روحی و تعارضات و مشکلات خود دارد.

بیماری‌هایی که کم خوابی به جانتان می‌اندازد:

۱. افسردگی: گزارش سلامت روانی نشان می‌دهد احتمال برخورد مبتلایان به بی خوابی با مشکلات روابط عاطفی چهار برابر بیش تر از سایر افراد است.

۲. آلزایمر: مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه هانزهایکنز نشان می‌دهد که خواب کافی به مغز کمک می‌کند تا زباله‌های مغزی را دفع کرده و از تجمع آن‌ها که موجب بروز الزایمر می‌شود جلوگیری می‌کند.

۳. دیابت: محققان دریافتند که افزایش سطح اسید چرب خون باعث مقاومت به هورمون انسولین می‌شود.

۴. بیماری‌های قلبی و عروقی: افرادی که دچار کم خوبی هستند دو و نیم برابر دیگران خطر سکتهٔ قلبی تحدیدشان می‌کند.

۵. التهاب روده

۶. فشار خون

۷. خطر ابتلا به چاقی: وقتی که خواب ناکافی داریم تولید هورمون کورتیزول که مربوط به استرس است افزایش می‌یابد این هورمون باعث ضعف عضلانی مشود و به این ترتیب پس از یک خواب ناکافی احساس ضعف و کم انرژی بودن سبب تمایل ما به پرخوری می‌شود در حالی که علت آن کم خوابی است.

اثرات مواد مخدر بر خواب:

شاید اگر از هر مصرف کننده مواد مخدری سؤال شود، اولین تاثیری که بعد از اولین بار مصرف مواد مخدر مشاهده کرده ای چه بوده است، اختلال در خواب شبانه‌اش را عنوان کند و به قولی می‌توان گفت که الگوی ساعات یک مصرف کننده به تدریج تغییر خواهد کرد و هر چه فرد بیشتر درگیر مواد مخدر شود دچار تغییر بیش تری در روند خواب شبانه خواهد شد.

برای این که شخص به خواب رود می‌بایست به طور همزمان سه مادهٔ سروتونین و آدرنالین و اسید کولین در بدن انسان ترشح شود چنان چه این سه شرط فراهم شود شخص به خواب خواهد رفت. مصرف مواد مخدر ممکن است روی یکی از این سه عامل تأثیر گذارد و سیستم خواب را به هم زند اگر مصرف مواد مخدر در برابر پدیدهٔ فیزیولوژیکی مقاومت کند پس از چندی این هورمون‌ها کارکرد خود را از دست خواهند داد.

ارتباط بین مشکلات خواب و سو مصرف مواد از نظر بالینی اهمیت دارد از این نظر که مطالعات نشان داده شده اختلالات خواب در بیماران سو مصرف مواد ارتباط با بازگشت به مواد دارد. اختلالات خواب پیش بینی کنندهٔ مهمی برای برگشت به مواد می‌باشند و طول مصرف مواد با پایین آمدن کیفیت خواب ارتباط دارد و مطالعات نشان می‌دهد که کسی که مواد مصرف می‌کند نسبت به بقیه تأخیر به خواب رفتن دارند اما طول مدت مساوی را گزارش می‌دهند اما کیفیت خواب بسیار پایین تری نسبت به بقیه دارند.

موارد مهم برای بهتر خوابیدن:

ورزش یکی از پارامترهایی است که تأثیر شگرفی در کمیت و کیفیت خواب دارد.

ملاتونین خواب آور است و با ترشح آن احساس خواب آلودگی می‌کنیم و قبل از نیمه شب ترشح می‌شود و هورمون ملاتونین در مکان‌های کم نور ترشح می‌شود و نور زیاد ترشح این هورمون را کم می‌کند و هم چنین بادام و سوپ جو عامل افزایش دهندهٔ ملاتونین می‌باشند.

بدن ما از طریق تریپتوفان، سروتونین می‌سازد این ماده از طریق مصرف مواد غذایی جذب بدن می‌شود تخم مرغ، شیر، محصولات لبنی، سویا، سبزیجات سبز، سیب زمینی، آجیل‌ها، ماهی آزاد، سرشار از تریپ توفان هستند.

شیر گرم باعث خواب راحت می‌شود که اگر سیب زمینی پخته شده همراه با شیر نوشیده شود اثر خواب آوری بیش تری از خود نشان می‌دهد.

از نوشیدن قهوهٔ زیاد بپرهیزید زیرا کافئین یکی از نابود کننده‌های واقعی سروتونین محسوب می‌شود پس بهتر است از مصرف محرک‌هایی مانند نیکوتین و کافئین نزدیک به خواب شبانه روزی پرهیز کنید.

فراموش نکنید که علاوه بر مواردی که اشاره شد قدرت عشق و حتی یک لبخند ساده هم باعث افزایش سروتونین می‌شود پس با عشق زندگی کنید و به خدا زندگی، طبیعت و اطرافیان لبخند بزنید و بخشندگی را فراموش نکنید و نگاه خود را به زندگی تغییر دهیم.