بهترین زمان برای خوابیدن چه ساعتی از شبانه روز است؟


این که داشتن خوابی مناسب در طول شب منجر به داشتن سطوح بالایی از انرژی، تمرکز بالاتر و کارایی بیشتر در روز بعد می شود، حقیقتی پذیرفته شده است. موسسات تحقیقاتی مختلف داشتن حداقل 6 ساعت خواب شبانه را برای افراد بزرگسال ضروری می دانند. با این توضیح که میزان رضایت بخشی از ساعات متوالی سپری شده در خواب می تواند از فرسودگی جلوگیری کند، مهارت های تصمیم گیری را افزایش دهد، میزان خطاهای کاری را کاهش دهد، و حافظه شما را تیز و بادوام نگه دارد.
مقدار ساعات خواب شما بدون شک به هوشیاری شما، موفقیت شما در محل کار و سلامتی عمومی شما کمک می کند اما زمان خوابیدن شما نیز دارای اهمیت است. در مقاله ای در سال 2017، مجله تایم با دکتر مت واکر از آزمایشگاه خواب و تصویربرداری عصبی دانشگاه برکلی کالیفرنیا مصاحبه کرد که در آن گفتگو وی بر این نکته تاکید می کند که ساعتی از شب که شما در آن می خوابید تفاوت قابل توجهی در ساختار و کیفیت خواب شما ایجاد می کند.
در ادامه این پزشک متخصص توضیح می دهد که مرحله حرکات سریع چشم در خواب (REM) در ساعات موخر شب و ساعات اولیه صبح اتفاق می افتد و اگر شما قبل از نیمه شب به تخت خوابتان بروید احتمالا مراحل سنگین تر خواب را که نسبت به مرحله حرکات سریع چشم در خواب به تجدید قوای شما کمک بیشتری می کند، بیشتر خواهید داشت. یعنی در طول خواب بهتر استراحت خواهید کرد.

بسیاری از افراد به دلیل سبک زندگی مدرن بهترین زمان برای خوابیدن را از دست می دهند

پس چه ساعاتی برای خواب خوب هستند؟

بهترین زمان برای خوابیدن قبل از ساعت دوازده نیمه شب است که شروع خوبی برای کسانی است که می خواهند خوابی آرامش بخش تر داشته باشند. اما اگر شما به راهنمایی ویژه ای نیاز داشته باشید، موسسه سلامت زنان تحقیقاتی انجام داده است که به شما کمک خواهد کرد. مقاله جدیدی در مجله این موسسه منتشر شده است که می گوید زمان ایده آل برای خوابیدن بزرگسالان ساعت 10:10 شب است.
این نتیجه را با یک محاسبه ساده ریاضی به دست آورده اند: بطور معمول 20 دقیقه طول می کشد تا به خواب بروید و اگر دراین مدت به خواب رفتید شما می توانید 90 دقیقه تا قبل از نیمه شب خواب غیر REM داشته باشید. با فرض گرفتن ساعت 6 صبح به عنوان ساعت بیدارشدن شما هفت ساعت و 50 دقیقه زمان استراحت تا قبل از به صدا در آمدن زنگ ساعتتان دارید.

اگر من به این مقدار از خواب نیاز نداشته باشم چه؟


مقدار خواب مورد نیاز برای یک فرد بالغ متوسط کمی مورد بحث است و توافق صد درصد در مورد آن وجود ندارد. اغلب مردم 6 ساعت در شبانه روز می خوابند و باور دارند که این مقدار کافی خواهد بود و ساعت خواب پیشنهادی برای آن ها 11:10 شب است. با این حال، بنیاد ملی خواب آمریکا به این بزرگسالان توصیه می کند که بین 7 الی 9 ساعت در طول شب بخوابند و دلیل خوبی هم برای این توصیه دارد. یک تحقیق در مورد محرومیت از خواب مقدار خواب 48 فرد بزرگسال را به مدت دو هفته بررسی کرده است. برای افرادی که در این دوهفته تنها 6 ساعت در یک شب اجازه خوابیدن داشتند، میزان کارایی به بدی افرادی بود که به مدت دو روز بیدار نگه داشته شده بودند. با این حال افراد این گروهی که تنها 6 ساعت در روز خوابیده بودند احساس رضایت داشتند. بنابرین حتی اگر شما تصور می کنید که نیازی به 7 الی 9 ساعت خواب ندارید احتمال دارد که شما مشکلات شناختی ناشی از کم خوابی را تجربه می کنید اما خودتان متوجه این موضوع نیستید.

چرا باید خواب کافی داشته باشم؟


خواب تقریبا بر تمام جوانب زندگی شما در زمان بیداری از جمله کارایی، انرژی و خوب بودن به لحاظ روانی، تاثیر می گذارد. اگر شما بطور روتین کیفیت خواب پائینی دارید، خوب بودن شما به لحاظ روانی، مناسبات خانوادگی و روابط دوستانه، و حتی سلامتی جسمی شما می تواند تحت تاثیر این موضوع دچار مشکل می شود. خوابیدن با حافظه شما ارتباط دارد و اگر شما دچار کمبود خواب باشید نمی توانید وظایف خود را به سرعت و به درستی انجام دهید. این موضوع عملکرد شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توانید کارتان را بطور اثربخشی انجام دهید. کمیود خواب به مدتی طولانی برای عملکرد کاری شما عوارض شدیدی خواهد داشت و منجر به فرسودگی شما خواهد شد.

چه چیزهایی باعث می شود بهترین زمان برای خوابیدن را از دست بدهیم؟


با وجود آگاهی بیشتر مردم نسبت به زمان صحیح خوابیدن، بسیاری از افراد به دلیل سبک زندگی مدرن بهترین زمان برای خوابیدن را از دست می دهند. تماشای سریال های هیجان انگیز در شبکه های تلوزیونی و اینترنتی، استفاده از شبکه های اجتماعی و قرارگرفتن مداوم در معرض نور صفحه های نمایش باعث می شود که شب ها دیرتر بخوابید. کارشناسان خواب داتیس توصیه می کنند که فعالیت هایتان را طوری برنامه ریزی نمائید که در ساعات انتهایی شب برای استراحت آماده شوید و بهترین زمان برای خوابیدن را که بین 10 تا 6 صبح است از دست ندهید.