آیا با جوراب خوابیدن اثر مثبت دارد؟ فواید خواب با جوراب چیست؟


با جوراب خوابیدن شبیه به گذاشتن شیشه آب گرم در انتهای تخت خواب یا خوابیدن سگی خانگی روی پاهایتان است. از دیرباز، انسان ها به گرم کردن پاهایشان در هنگام خواب گرایش داشته اند. علم نشان داده است که این ایده درستی بوده است.

آیا با جوراب خوابیدن اثر مثبت دارد؟ فواید خواب با جوراب چیست؟

برای درک این که چرا با جوراب خوابیدن برای شما خوب است، شما ابتدا باید بدانید که ترمولاسیون بدن چگونه کار می کند. انسان ها، اندوترم (خون گرم) هستند یعنی ما دمای بدنمان را برخلاف خزندگان که برای گرم شدن نیازمند گرما و نور خورشید هستند، تنظیم می کنیم.

به رغم اثرات خارجی مانند محیط یا برنامه ورزشی، مغز ما در طول روز تلاش می کند تا دمای بدن را در حدود 37 درجه سانتیگراد نگه دارد. به هر حال، بدن شما در دمای 37 درجه باقی نمی ماند. دمای بدن در طول روز تغییر می کند و در هنگام شب کاهش می یابد و به حداقل میزان خود در هنگام خواب می رسد تا این که قبل از بیدار شدن شما در لحظات اولیه صبح شروع به بالا رفتن کند.

به این دلیل است که دمای ایده آل برای خواب بین 21 تا 16 درجه سانتیگراد است که کاهش طبیعی دمای بدن را برای مغز تسهیل می کند. حفظ دمای بدن در طول خواب موجب داشتن شبی آرامش بخش خواهد بود.

آیا با پاهای سرد نمی توانید بخوابید؟

پاهای سرد ممکن است علت نا آرامی شما در طول شب باشد. وقتی پاهای شما سرد هستند، رگ ها و شریان های خونی شما منقبض شده و باعث می شود جریان خون در بدن کند شود. گرم کردن پاهایتان قبل از خواب کمک می کند که مغز شما پیام شفافی مبنی بر رسیدن وقت خواب دریافت کند.

و ساده ترین راه گرم کردن پاهایتان با جوراب خوابیدن است. پوشیدن جوراب در تخت خواب امن ترین راه برای گرم نگه داشتن پاهای شما در طول شب است. روش های دیگر از قبیل گذاشتن بطری آب گرم یا پتوی برقی گرم کننده ممکن است شما را بیش از اندازه گرم کند.

خواب خوب تنها مزیت با جوراب خوابیدن در طول شب نیست. ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد مزایای این عادت جدید در تغییر زندگیتان بیشتر آشنا شوید.

چرا باید با جوراب بخوابید؟

به غیر از کمک به گرم نگه داشتن بدن، با جوراب خوابیدن در طول شب مزایای دیگری نیز دارد:

جلوگیری از گرگرفتگی: برخی از زنان متوجه شده اند که پوشیدن جوراب می تواند به خنک نگه داشتن دمای درونی بدنشان کمک می کند.

بهبود ترک خوردگی های پاشنه: پوشیدن جوراب نخی پس از مرطوب کردن ترک های پا با کرم مرطوب کننده می تواند به بهبود ترک های پاشنه کمک کند.

افزایش ارگاسم های بالقوه: بر اساس گزارش بی بی سی، محققان بطور تصادفی کشف کرده اند که پوشیدن جوراب توانایی رسیدن به ارگاسم را در شرکت کنندگان در پژوهش تا 30 درصد افزایش می دهد.

کاهش احتمال سندرم حمله رینود: سندرم رینود زمانی اتفاق می افتد که قسمت مبتلا شده پوست که معمولا محدوده انگشتان است، گردش خون خود را از دست می دهند و شروع به لرزش و تورم می کنند. با جوراب خوابیدن می تواند با گرم نگه داشتن پاها و گردش خون به جلوگیری از این حمله کمک کند.

پوشیدن جوراب هایی از جنس الیاف طبیعی از قبیل پشم یا کشمیر، بهتر است

چه جورابی بپوشیم؟

پوشیدن جوراب هایی از جنس الیاف طبیعی از قبیل پشم یا کشمیر، بهترین گزینه ها می باشند. معمولا این ها گران تر از جوراب های نخی یا الیاف مصنوعی هستند اما ارزش هزینه کردن بیشتر را دارند. از این که جوراب های شما تنگ و کشی نباشند اطمینان پیدا کنید، چرا که این ها مانع گردش آزادانه خون خواهد شد.

یکی از عوارض احتمالی با جوراب خوابیدن این است که ممکن است زیادی گرمتان شود. اگر شما احساس گرمای زیاد داشتید جوراب هایتان را دربیاورید و پاهایتان را بیرون از لحاف بگذارید.

خوابیدن با جوراب های واریس خوب است یا خیر؟

از پوشیدن جوراب های واریس در طول شب مگر در مواردی که توسط پزشک تجویز شده باشد اجتناب کنید. حتی با وجود این که گفته می شود آن ها با افزایش جریان خون باعث بهبود گردش در پاها می شوند اما این به معنی مناسب بودن آن ها برای پوشیدن هنگام خواب نیست. جوراب های واریس جریان خون را از پاهای شما دور می کند و ممکن است موقعی که دراز کشیده اید مانع جریان خون شوند.

آیا با جوراب خوابیدن برای کودکان و خردسالان نیز خوب است؟

بهتر است از جوراب های گرم یا پتوهای برقی برای خردسالان و کودکان استفاده نشود. امن ترین راه برای حفظ گرمای بدن یک حمام آب گرم قبل از خواب است و پس از آن پوشانیدن جوراب های نیمه گرم است.

اگر تصمیم گرفته اید از بطری آب گرم استفاده کنید دمای بطری را کنترل کنید تا زیادی داغ نباشد و بطری را با یک پتوی نخی نرم بپوشانید تا بطور مستقیم با پای کودک تماس پیدا نکند.

جمله آخر

گرم کردن پاهایتان قبل از رفتن به تخت خواب می تواند از مدت زمانی که برای آرامش یافتن و به خواب رفتن نیاز دارید بکاهد. این موضوع کیفیت خواب شما را افزایش خواهد داد. از نرم بودن جوراب هایی که می پوشید مطمئن شوید. کارشناسان توصیه می کنند که در صورت داشتن علائم اختلال در گردش خون از قبیل درد و سردی در پاها به پزشک متخصص مراجعه نمائید. و البته برای داشتن خوابی با کیفیت لباس مناسب خواب بپوشید.